Konkordato Danışmanlığı

Ücretsiz Danışma İçin

0 (850) 226 26 86


SALVA Hukuk & Danışmanlık uzman kadrosu ile Konkordato Danışmanlığı ve Uygulaması alanında, her türlü danışmanlık ve uygulamayı sahip olduğu uzmanlık ve profesyonel tecrübesiyle gerçekleştirmektedir.

Konkordato ile “sermaye şirketleriyle kooperatiflerin uzlaşma yoluyla yeniden yapılandırılarak” borçlarını ödemeleri ve faaliyetlerine devam etmeleri hedeflenmiştir. Yapılan değişiklikle tacir olmayanlara da konkordato hakkı tanınmıştır.

Borçlarını vadesi geldiği halde ödeyemeyen veya vadesinde ödeyememe tehlikesi altında bulunan herhangi bir borçlu konkordato talebinde bulunabilir. Ayrıca, iflas talebinde bulunabilecek alacaklılardan herhangi birisi de, gerekçeli bir dilekçeyle borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilir. Konkordato talebinde bulunanlardan, iflasın ertelenmesinde olduğu gibi “borca batıklık” şartı aranmamaktadır. Talepte bulunan firma toplam borçları için vade veya indirim talebinde bulunabilir. Ayrıca her iki hususu içeren bir talepte de bulunabilir.

Yasa 3 tür Konkordato uygulaması düzenlemektedir.

  1. Adi Konkordato
  2. İflastan sonra konkordato
  3. Mal varlığının terki suretiyle konkordato

Ülkemizdeki genel firma koşullarına bakıldığında ağırlıklı olarak “Adi Konkordato” uygulaması ön plana çıkacaktır. Bu yazımızda Adi Konkordato düzenlemesi ele alınmıştır.

Değişiklik tasarısının kamuoyu ile paylaşıldığı ilk günlerde yetkililerin “toplam konkordato süresi 23 ayı geçmeyecek” şeklinde beyanları üzerine, yanlış değerlendirme yapıldığı görülmektedir. Şöyle ki; piyasa 23 aylık süre içinde toplam borcun ödenmesi gerektiği şeklinde yorumlamaktadır. Söz konusu 23 aylık süre, Konkordato Projesinin gerekli şartlar yerine getirilerek mahkeme tarafından onaylanmasına ait süredir. Oysa ön projede mali duruma göre daha uzun bir ödeme süresi planlanabilir. Toplam borcun ödeme süresi, firmanın onaylanan konkordato projesinde belirtilen süre olacaktır.

Daha detaylı bilgi ve danışma için konusunda uzman danışmanlarımızla görüşebilir, firmanızın durumuna göre çözümler oluşturabilir ve içinde bulunduğunuz duruma en uygun yol seçilerek birlikte işbirliği yaparak içinde bulunduğunuz durumdan kurtulabilirsiniz.

Konkordato başvurusu için bünyemizde çalışan en iyi konkordato avukatlarımızla görüşebilir, konkordato ne demek sorusuna karşılıklı görüşmemizde daha detaylı cevaplar alıp, konkordato başvurusu için konkordato avukatımızla birlikte kararlar alabilirsiniz.

Unutmayın, konkordato konusunda uzman konkordato avukatı ile yapacağınız konkordato başvurusu, başarılı olmanızı ve hata yapmamanızı sağlar.

Hemen Başvurun.